Mikroskop polaryzacyjny
Mikroskop polaryzacyjny znajduje zastosowanie głównie w mineralogi, krystalografii i petrografii. Stanowi również cenne narzędzie pracy badawczej i laboratoryjnej w takich dziedzinach nauki i techniki jak: chemia, ceramika, przemysł szklarski, metalografia, przemysł włókienniczy i papierniczy. Cenne usługi oddaje również biologom w badaniach strukturalnych komórek i tkanek oraz zachodzących w nich procesów życiowych.
Mikroskop polaryzacyjny służy głównie do badania przedmiotów anizotropowych. Badania te mają nie tylko charakter jakościowy, ale przede wszystkim ilościowy (wyznaczanie osi krystalograficznych, określanie optycznego znaku kryształów, pomiar dwójłomności, pomiar współczynników załamania). W związku z tym wymagania co do precyzji wykonania elementów optycznych i szeregu zespołów mechanicznych mikroskopu polaryzacyjnego są o wiele bardziej rygorystyczne niż w przypadku jakichkolwiek innych mikroskopów.
Charakterystyczną cechą mikroskopu polaryzacyjnego jest to, że spogląda się nie tylko w jego płaszczyznę obrazową, ale również w źrenicę wyjściową obiektywu. W pierwszym wypadku mamy do czynienia ze zwykłą obserwacją mikroskopową (obserwacja ortoskopowa), natomiast w drugim przypadku – z obserwacją konoskopową. Od pierwszej do drugiej przechodzi się, włączając między okulary i obiektyw soczewkę Bertranda.
Zapoznaj się z naszymi mikroskopami.
Umów się na spotkanie i przetestuj mikroskop ZEISS w swojej pracowni, zupełnie za darmo!